دکتر پدرام طالبیان
جستجو

BMI چیست؟ محاسبه BMI یا شاخص توده بدنی

آیا تا به حال نام BMI به گوشتان خورده است؟ بی ام آی در اصل مخفف ترکیب واژه Body Mass Index می باشد، که در  زبان فارسی به عنوان شاخص توده بدنی ترجمه شده است.  در واقع این یک سنجش برای سلامت وزن فردی است که با توجه به قد محاسبه می شود. بر اساس محاسبه BMI می توان میزان چاقی یا لاغری در افراد مختلف را بررسی نمود و این میزان یک ابزار سنجش واقعی برای تعیین میزان اضافه وزن یا کمبود وزن در افراد می باشد.

مقالات پیشنهادی:
بهترین جراح اسلیو معده

جراحی چاقی

به این ترتیب هر چه این شاخص بیشتر باشد، نشان می دهد که چربی در بدن شما بیشتر است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این ابزار سنجش آشنا شویم.

bmi نحوه محاسبه شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی به چه معناست؟

اگر دوست دارید که بدانید از نظر تناسب اندام با قد خود در سلامت کار به سر می برید، باید به سراغ انجام سنجش شاخص توده بدنی یا بی ام آی بروید. در اصل بهتر است بدانید که این شاخص در علم پزشکی به نام کوتله نیز شهرت دارد. پس اگر این نام به گوشتان خورد تعجب نکنید. در ادامه شاید برای شما جای سوال باشد که این شاخص چگونه سنجیده می شود. برای به دست آوردن این شاخص تنها باید حاصل تقسیم وزن بر مجذور قد فرد را به دست آورد. البته لازم است بدانید که این شاخص برای افراد بالای 20 سال به درستی کار می کند و اصلا فرقی ندارد که خانم باشید یا آقا ولی متاسفانه در کودکانی که در سن رشد قرار دارند، باید برای سنجیدن سلامت وزن و قد آن ها از  اعداد متوسط دیگری در شاخص استفاده کرد. بهتر است بدانید که این شاخص تنها یک سنجش ساده و در عین حال کاربردی می باشد که به راحتی می تواند تناسب قد و وزن شما را بسنجد.

شاخص توده بدنی به چه صورت قابل محاسبه شدن است؟

جالب بودن استفاده از این سنجش اینجاست که تنها با فرمول ساده ای که برای آن در نظر گرفته شده است، به راحتی می توانید متوجه شوید که آیا شما در سلامت کامل در تناسب با وزن و قد خود به سر می برید یا خیر. البته لازم به ذکر است که اشاره ای به این فرمول در موارد ذکر شده در بالا شد. با این وجود بهتر است بدانید که فرمول شاخص توده بدنی به شرح زیر می باشد و می تواند به راحتی از آن استفاده کنید. برای انجام این فرمول تنها کافی است وزن خود را بر حسب کیلوگرم تقسیم بر قد × قد کنید.

 

فرمول محاسبه شاخص توده بدنی bmi

نکته مهمی که در رابطه با استفاده از این شاخص وجود دارد و باید بدانید، این است که بهتر است از این شاخص برای محاسبه تناسب قد و وزن ورزشکاران استفاده نشود. از آنجایی که ورزشکاران دارای عضله می باشند و چربی ندارند، این محاسبه Bmi را به درستی نشان نخواهد داد و ورزشکار را چاق محاسبه می کند. این در حالی است که ورزشکاران چاق نیستند و تنها عضله بیشتری دارند.

ابزار مورد نیاز محاسبه بی ام ای

شاخص توده بدنی توسط چه کسی ابداع شد؟

بهتر است سری به تاریخچه بی ام آی بزنیم و بدانیم که اصلا این سنجش از کجا آمد. همانطور که ذکر شد، این شاخص تنها از طریق یک محاسبه ساده به دست می آید. به این ترتیب این فرمول در سال 1830 تا 1852 توسط فردی به نام آدولف کوتله یک دانشمند بلژیکی ابداع شد. به این ترتیب این شاخص در ابتدا به نام شاخص کوتله به نام این دانشمند نامگذاری شد. ولی بعدها به نام های ام بی آی و شاخص توده بدنی نیز شهرت پیدا کرد.

جدول شاخص توده بدنی به چه صورت طراحی شده است؟

با به دست امدن جواب فرمول ذکر شده برای محاسبه قد و وزن، شاید بپرسید که آن جواب به چه درد ما می خورد؟ چگونه باید بفهمیم که دارای تناسب اندام هستیم یا نه. بهتر است بدانید که نیازی به نگرانی نیست زیرا این شاخص برای شما جدولی را طراحی کرده است که طبق آن می توانید مشاهده کنید که عدد به دست آمده از فرمول مورد نظر در کدام دسته از جدول قرار دارد و شما جزو کدام دسته از افراد هستید. این فرمول به صورت زیر می باشد:


مناسب ترین محاسبه BMI برای گروه سنی مختلف به چه صورت است؟

بهتر است بدانید درست است که این جدول به شما نشان می دهد در چه گروهی از شاخص بدنی قرار دارید. ولی دراصل از نظر پزشکی برای هر سنی شاخص بدنی تعیین شده است که حالت طبیعی آن را نشان می دهد. پس اگر شما در هر یک از سنین ذکر شده در پایین هستید باید در دسته عدد ذکر شده قرار داشته باشید. این نرمال بودن وزن و قد شما را نشان می دهد.

  • سنین 19 تا 24 سال 22
  • سنین 25 تا 34 سال23
  • سنین 35 تا 44 24
  • سنین 45 تا 54 25
  • سنین 55 تا 64 26
  • سنین 65 سال به بالا 27

بهتر است در هر سنی که قرار دارید وزن خود را به شاخص مورد نظر ذکر شده برسانید. در این صورت است که می توانید سلامتی کاملی در قد و وزن خود داشته باشید. پس اگر به نتیجه درستی در این شاخص دست پیدا نکردید، بهتر است به یک دکتر تغذیه متخصص برای دریافت یک برنامه رژیم غذایی مراجعه کنید.

جدول شاخص توده بدنی ‌BMI

شاخص توده بدنی برای چه کسانی پیشنهاد می شود؟

BMI معمولا در افرادی پیشنهاد می شود که دارای بدن سالم، بالغ و عادی می باشند و به وسیله بی ام آی می توانند به درک درستی از تناسب قد و وزن خود برسند. البته همانطور که ذکر شد، محاسبه این شاخص برای افراد ورزشکار، زنان حامله و کودکان متفاوت است و پیشنهاد نمی شود زیرا این شاخص وزن افراد را از حالت طبیعی و استاندارد خارج می کند و در این شاخص نمی توان به نتیجه درستی دست پیدا کرد. پس بهتر است بدانید که توده بدنی در بدن شما از چه نوعی می باشد و سپس توقع داشته باشید که با انجام سنجش توده بدنی به نتیجه درستی برسید.

محاسبه BMI یا شاخص توده بدنی در کودکان به چه صورت است؟

اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای مقاله به شما گفتم که محاسبه BMI یا شاخص توده بدنی در کودکان دارای اعداد متفاوتی می باشد و با بزرگسالان متفاوت است. پس سوالی که پیش می آید اینجاست که این محاسبه به چه صورت انجام می شود که با بزرگسالان متفاوت است. از آنجایی که کودکان نسبت به بزرگسالان دارای توده های عضلانی کوچک تری نسبت به بزرگسالان هستند، و از میزان چربی کمتری نسبت به افراد بالغ برخوردار هستند، اعدادی که برای محاسبه ان ها به کار برده می شود، متفاوت است. البته لازم است بدانید فرمولی که برای محاسبه توده بدنی کودکان به کار برده می شود، دقیقا همان است ولی اگر بخواهیم یک تفسیر عادی را مانند بزرگسالان به روی آن پیاده کنیم به جواب درستی نخواهیم رسید و این محاسبه اشتباه تخمین زده می شود.

محاسبه توده بدنی یا بی ام آی در کودکان

به همین دلیل برخی از متخصصین فاکتورهای دیگری را برای محاسبه سلامت بدنی کودکان ارائه داده اند که می تواند شامل سن و جنسیت باشد. البته یک مرکز کنترل و پیشگیری در آمریکا  برای محاسبه کودکان 2 تا 19 سال، راه حل و فرمولی را قرار داده است که این ابزار به کمک محاسبه سن و جنسیت، در کنار قد و وزن می باشد. به این صورت می توان به کمک این ابزار که به وسیله آزمایشات زیادی صحت آن مشخص شده است، به تخمین درستی در رابطه با سلامت فردی کودک در وزن و قد رسید. البته لازم است بدانید که محاسبه Bmi راجع به موارد ذکر شده است و برای استخوان بندی کودکان صدق نمی کند. برای این کار باید به سراغ معیارهای دیگری بروید.

مقدار طبیعی شاخص توده بدنی به چه میزان است؟

بهتر است بدانید که مقدار طبیعی یک شاخص توده بدنی یا BMI برای  بدن سالم و طبیعی، 18/5 تا 24/9 است. به این ترتیب باید بدانید که این محدوده تنها برای بزرگسالان از 20 تا 65 سال به بالا صدق می کند و همانطور که ذکر شد برای کودکان نمی باشد. البته سالمندان نیز اگر به سنی برسند که توده عضلانی آن ها تحلیل برود، نیازمند

هستند که از فرمول های دیگری برای تخمین این شاخص استفاده کنند. تفسیر این نتیجه تنها با نظر پزشک قابل انجام است و نمی توانید خودسرانه دست به عملی بزنید. به این ترتیب مراجه به پزشک متخصص را برای به دست آوردن سلامت فردی فراموش نکنید.

آیا محاسبه BMI یا شاخص توده بدنی درست انجام می شود؟

سوالی که اغلب افراد راجع به این شاخص می پرسند، این است که آیا این شاخص نتیجه درستی را ارائه می دهد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که متاسفانه در طول این سال ها شاخص  BMI با خطاهای بسیاری همراه بوده است، که اکنون کارشناسان با تغییر فرمول محاسبه سلامت بدنی فرد، با اضافه کردن قد و وزن، توانسته اند به محاسبه دقیق تری دست پیدا کنند. به این ترتیب برای رسیدن به یک نتیجه درست، بهتر است که تنها به این محاسبه دل خوش نکنید و حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

سخن پایانی

یکی از مهم ترین آیتم هایی که برای افراد بسیار حائز اهمیت است، رسیدن به وزن ایده آل می باشد. پس زمانی که دوست دارید بدانید در وزن طبیعی به سر می برید یا خیر می توانید از این شاخص استفاده کنید. البته فراموش نکنید که در کنار محاسبه قد و وزن خود باید با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *