دکتر پدرام طالبیان
جستجو

بالون معده :روشی منسوخ شده با تاثیر ناچیز

بالون معده

بالون داخل معده یک درمان چاقی منسوخ شده و کم تهاجمی برای افراد مبتلا به چاقی است. بالون معده یک ایمپلنت پزشکی است که یک پزشک در معده شما قرار می دهد تا ظرفیت آن را برای مدت محدودی کمتر از چیزی که هست کند. پزشک از یک آندوسکوپ برای عبور بالون از گلوی شما استفاده می کند، بنابراین نیازی به جراحی نیست.

 

بالون معده

سیستم بالون معده چیست؟

بالون داخل معده یک وسیله برای یک برنامه کاهش وزن پزشکی با حداقل تهاجم برای افراد چاق است. این روش ترکیبی از رژیم غذایی طولانی مدت و تغییرات سبک زندگی با ایمپلنت پزشکی کوتاه مدت است بالون معده ایمپلنتی بادی است که یک پزشک به ‌صورت غیرجراحی داخل معده شما قرار می‌دهد. این کار با اشغال فضا، باعث می شود احساس سیری کنید و میزان غذا خوردن را محدود می کند.

چرا این درمان مورد نیاز افراد چاق است؟

وقتی مبتلا به چاقی هستید، بدن شما به شرایط چاقی عادت کرده و  کاهش وزن تنها با رژیم غذایی و ورزش را سخت می‌کند. یکی از این تغییرات این است که حجم معده شما با گذشت زمان افزایش می یابد. همانطور که معده شما بزرگ می شود، غذای بیشتری در خود نگه می دارد و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا شما احساس سیری کنید، که این موضوع منجر به خوردن بیشتر می شود. به همین دلیل است که تمام روش های جراحی کاهش وزن پزشکی ظرفیت معده شما را به روش هایی محدود می کند.

بالون معده برای چه کسانی مناسب است؟

در ایالات متحده، بالون داخل معده در حال حاضر به افرادی با BMI حداقل 30 که غربالگری سلامت را برای این روش انجام می دهند، ارائه می شود. افراد مبتلا به چاقی کلاس III که واجد شرایط جراحی چاقی هستند، ممکن است بالون را به دلیل خطرات نسبتا کم آن انتخاب کنند. افرادی که چاقی آنها جراحی را برای آنها ناامن می کند، ممکن است از بالون به عنوان روشی برای کاهش وزن جزیی برای واجد شرایط بودن برای جراحی های بعدی استفاده کنند.

بالون معده چه شرایطی را درمان می کند؟

چاقی باعث تغییرات متابولیکی می شود که این موضوع منجر به طیف وسیعی از بیماری ها می شود، از دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی گرفته تا بیماری های کلیوی و کبدی. اگر BMI 30 یا بیشتر دارید، در معرض خطر بالایی برای ابتلا به این بیماری ها هستید. اما از طرف دیگر، کاهش وزن تنها 5 تا 10 درصد این خطرات را کاهش می دهد و حتی می تواند باعث بهبودی این شرایط  نیز شود.

با بالون معده چقدر می توان وزن کم کرد؟

میانگین کاهش وزن با بالون معده حدود 10 درصد وزن کل یا حدود 30 درصد وزن اضافی شما است. همچنین اگر پس از برداشتن بالون به برنامه رژیمی و کاهش وزن خود پایبند نباشید، می توانید وزن از دست داده شده را دوباره به دست آورید.

بالون معده

 

چه کسانی نباید بالون معده داشته باشند؟

اگر شما موارد زیر را دارید پزشک شما ممکن است بالون معده را توصیه نکند:

بیماری زخم معده

فتق هیاتال

اختلال لخته شدن خون

بیماری کبد

اختلال مصرف مواد مخدر

سابقه جراحی قبلی دستگاه گوارش

بالون معده چگونه وارد می شود؟

پزشکان بیشتر بالون های داخل معده را با استفاده از آندوسکوپ وارد می کنند. آندوسکوپ یک لوله بلند و منعطف است که یک دوربین به آن متصل است. از طریق دهان شما وارد می شود و از طریق مری به پایین می رود تا به معده شما برسد. اکثر مردم این روش را در بیداری ویا به کمک داروهای آرامبخش انجام می دهند.

در طی عمل بالون معده چه اتفاقی می افتد؟

برای انجام آندوسکوپی دارویی برای کمک به آرامش و بی حس کردن گلو خواهید گرفت. پزشک متخصص شما با معاینه مری و معده شما بوسیله ی آندوسکوپ شروع می کند که تصاویر را روی صفحه نمایش مخصوص نشان می دهد. هنگامی که آنها مطمئن شدند همه چیز آنطور که پیش بینی می کردند هست بالون را در جای خود هدایت می کنند.

بالون معده در اکثر مدل ها با محلول استریل و نمکی (سرم نمکی) پر می شود. 

اندوسکوپیست شما بالون را با یک سرنگ متصل به کاتتر پر می کند، سپس سرنگ را جدا کرده و کاتتر را خارج می کند. دریچه روی بالون برای جلوگیری از نشتی آب بندی می شود. بالون پر شده حدود یک سوم معده شما را اشغال می کند. وزن مایع داخل بالون باعث می شود که بالون به پایین معده کشیده شود که اتفاقا این کار بخشی از نحوه عملکرد بالون است و تخلیه معده را از طریق دریچه پایین (پیلور) کند می کند.

پس از عمل چه اتفاقی می افتد؟

قبل از اینکه رژیم غذایی معمولی خود را از سر بگیرید معده شما به زمان نیاز دارد تا با بالون سازگار شود. شما با یک رژیم غذایی مایع شروع می کنید و به تدریج به سمت غذاهای پوره شده، به دنبال یک رژیم غذایی نرم و در نهایت، رژیم غذایی طولانی مدت که توسط متخصص تغذیه شما طراحی شده است، پیش می روید.

عمر بالون داخل معده چقدر است؟

بالون معده به مدت شش ماه در جای خود باقی می ماند. در طول این مدت، شما با تیم پزشکی خود برای ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی که کاهش وزن شما را در طولانی مدت حفظ می کند، به کار خود ادامه می دهید. کمتر غذا می خورید، وزن کم می کنید و احساس سیری بیشتر و طولانی تری را خواهید داشت. در صورت نیاز داروهای ضد اسید و ضد تهوع را  دریافت خواهید کرد. بیشترین کاهش وزن در سه ماه اول اتفاق می افتد.

خروج بالون معده چگونه انجام می شود؟

شما یک روش آندوسکوپی دوم برای برداشتن بالون خواهید داشت. به شما یک آرام بخش و یک بی حس کننده یا روان کننده موضعی در گلو داده می شود تا برداشتن بالون آسان شود. متخصص آندوسکوپی شما بالون را سوراخ می کند،مایع پر شده آن را ساکشن می کند و سپس بالون خالی شده را بیرون می کشد. پس از بیرون آمدن بالون، تیم پزشکی شما به مدت شش ماه دیگر به کار با شما ادامه خواهد داد تا تغییرات طولانی مدت سبک زندگی شما را رصد کند.

عوارض جانبی بالون معده چیست؟

عوارض جانبی علائم خفیف گوارشی رایج است و پزشک شما اغلب برای پیشگیری یا مدیریت آنها دارو تجویز می کنند. علائم معمولا فقط یک هفته یا بیشتر طول می کشد، اما گاهی اوقات ممکن است بیشتر طول بکشد که آنها عبارتند از:

درد موقت شکم

گلو درد موقت

حالت تهوع

سوء هاضمه

رفلکس اسید

یبوست

بالون معده

خطرات بالون معده چیست؟

عوارض جدی نادر است، اما ممکن است رخ دهد. این خطرات عبارتند از:

علائم گوارشی مداوم : کمتر از 3 درصد از افراد علائم دائمی دارند که بیش از هفت روز ادامه می یابد و با دارو برطرف نمی شود. این افراد برای بررسی مشکل و تنظیم بالون یا خارج کردن آن به یک آندوسکوپی دیگر نیاز خواهند داشت.

خالی شدن بالون : اگر بالون پاره شود یا سوراخ شود یا حجم آن کم باشد، می تواند از معده شما به روده شما منتقل شود. خطر این مورد حدود 1.5٪ است. بالون های مختلف داخل معده دارای دستگاه های ردیابی متفاوتی هستند تا در صورت وقوع این اتفاق به شما و تیم پزشکی هشدار دهند. بیشتر بالون هایی که به روده‌های شما منتقل می شوند بدون عارضه ای از آن عبور می‌کنند، اما این خطر وجود دارد که بالون در آنجا گیر کند و باعث انسداد روده شود. در این حالت به یک جراحی اضطراری و اورژانسی برای حذف آن نیاز هست.

پانکراتیت حاد : FDA حدود 20 گزارش از پانکراتیت حاد ناشی از بالون معده دریافت کرده است. آنها حدس می زنند که فشار بالون داخل معده شما ممکن است به پانکراس که پشت آن قرار دارد برخورد کند و باعث التهاب شود. پانکراتیت حاد اغلب دردناک است و در موارد شدید می تواند  و نیاز به مداخله ی اورژانسی داشته باشد و اگر علت بالون باشد، باید آن را بردارید.

زخم : بالون های داخل معده از سیلیکون نرم، صاف و گرد ساخته شده اند تا با شکل معده شما مطابقت داده شوند. این کار برای جلوگیری از تحریک دیواره معده شما بوسیله ی بالون است. اما زخم معده احتمالاً به دلیل فشاری که بالون در انتهای معده شما ایجاد می کند بوجود می آید . برخی افراد نیز به دلیل جراحت در حین گذاشتن یا برداشتن بالون دچار زخم در مری می شوند. جدی‌ترین خطر زخم این است که اگر بهبود نیابد، در نهایت می‌تواند تمام پوشش گوارشی شما را از بین ببرد و یک سوراخ ایجاد کند. این موضوع می تواند منجر به یک عفونت تهدید کننده حیات شود.

چشم انداز بلند مدت بالون داخل معده چیست؟

اکثر افراد با بالون داخل معده مقدار قابل توجهی وزن از دست می دهند، به اندازه ای که برای رهایی از بسیاری از مشکلات جسمی و روانی که می تواند با چاقی همراه باشد، تسکین یابد. میانگین کاهش وزن 10 درصد بیشتر از آن چیزی است که بیشتر افراد تنها از طریق مداخلات سبک زندگی می توانند به دست آورند. این تجربه می تواند مشوقی باشد که افراد را به حفظ یا ادامه کاهش وزن تشویق می کند.

به یاد داشته باشید که :

این روش به خودی خود دائمی نیست و هیچ چیزی نمی تواند مانع از به دست آوردن مجدد وزن پس از اتمام روش شود. مطالعات کنونی نشان می دهد که تنها تعداد کمی از افراد کاهش وزن خود را از طریق بالون  معده طی پنج سال حفظ می کنند. برخی از افراد روش‌های تکراری را با بالون انجام می‌دهند و برخی دیگر برای راه‌حل طولانی‌ مدت دارو یا جراحی چاقی را دنبال می‌کنند. در برخی موارد بالون معده بر حسب نیاز و به تشخیص پزشک جراح ممکن است به جهت آمادگی برای انجام جراحی های چاقی دائمی مانند اسلیو معده و بای پس معده مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *