دکتر پدرام طالبیان
جستجو

عمل جراحی چاقی لاپاراسکوپی

اسلیو معده

با مشاهده و مطالعه این صفحه می‌توانید اطلاعات ارزشمندی درباره عمل جراحی اسلیو معده و چگونگی انجام آن به دست آورید که این اطلاعات می‌توانند به شما در شناخت هرچه بهتر این عمل جراحی کمک شایانی نمایند.

اسلیو معده

عمل اسلیو معده چیست؟ (تعریف عمل اسلیو، هزینه، مراقبت های قبل و بعد از عمل)

اسلیو در زبان انگلیسی به معنای آستین می باشد و علت نامگذاری این عمل به این علت است که در پایان عمل جراحی معده بصورت آستین لوله ای و باریک می شود.

تعریف عمل اسلیو معده:

عمل جراحی اسلیو معده نوعی عمل جراحی کوچک کردن معده است که در این عمل با چند برش کوچک 0.5 تا 1.5 سانتی متری حدود 70-80 درصد حجم معده بیمار برش داده شده و از شکم بیمار خارج می شود.

تماشای انیمیشن آموزشی
سایت دکتر پدرام طالبیان فوق تخصص جراحی چاقی و متابولیک

تاریخچه عمل اسلیو

این عمل در گذشته بصورت جراحی با برش بزرگ در خط وسط شکم انجام می شده است. در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی و بهتر شدن تجهیزات جراحی این عمل به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. که از مزایای روش لاپاراسکوپی می توان به بروز درد کمتر بعد از عمل جراحی، دوره نقاهت کوتاهتر، بازگشت سریعتر به کار و زندگی روزانه، میزان عفونت کمتر و بروز کمتر فتق در محل برش جراحی اشاره کرد.

عمل اسلیو برای چه کسانی توصیه می شود؟

برای اینکه مشخص شود چه کسانی کاندید جراحی لاپاراسکوپی اسلیو هستند از معیاری تحت عنوان شاخص توده بدنی (Body Mass Index) یا به اختصار BMI استفاده می شود. افرادی که BMI بالای 40 دارند یا بی ام آی بالای 35 دارند و دچار یک یا چند عارضه مانند دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا، زانو درد، کمر درد و یا مشکلات تنفسی مانند آپنه خواب (توقف تنفس و خواب) هستند و یا در بی ام آی 30-35 در صورت ابتلا به دیابت نوع II بخصوص اگر کمتر از 5 سال از شروع تشخیص دیابت گذشته باشد، کاندید این جراحی هستند.

شاخص توده بدنی

میزان لاغری بعد از عمل اسلیو چقدر است؟

در افرادیکه این عمل را انجام می دهند، معمولا طی یک سال حدود 50 تا 80 درصد میزان اضافه وزن خود را از دست می دهند که البته این میزان ممکن است در افرادیکه میزان اضافه وزن اولیه کمتری دارند و یا پایبند به اصول تغذیه سالم هستند و ورزش منظم دارند به کاهش 100 درصدی اضافه وزن منجر شود.

مراحل قبل از انجام عمل اسلیو معده چیست؟

  • مشاوره حضوری در مطب و یا تلفنی مخصوص بیمارانی که در شهرهای دیگر ایران و یا خارج از کشور زندگی می کنند.
  • انجام اقدامات قبل از عمل مانند انجام آزمایشات کامل از جمله آزمایشات درصد قند و چربی، بررسی سیستم کلیوی و تیروئید، بررسی آنزیم های کبدی و سطح ویتامین ها، آهن، روی و … و آزمایشات ادرار.
  • انجام آندوسکوپی که در همه بیماران ضرورت دارد قبل از انجام عمل جراحی انجام شود. زیرا در تعیین نوع عمل جراحی (انجام اسلیو یا بای پس معده) نقش کلیدی دارد.
  • سونوگرافی شکم از جهت بررسی درجه چربی کبد، وجود سنگ کیسه صفرا، بررسی کلیه و مجاری ادراری و در خانم ها علاوه بر موارد ذکر شده رحم و تخمدان ها بررسی شوند.
  • بر اساس شرایط بیمار و سابقه بیماریهای فرد، مشاوره قلب، عکس قفسه سینه، مشاوره ریه، مشاوره تغذیه، روانپزشکی و … نیز ممکن است درخواست شود.

مزایای جراحی اسلیو

از مزایای جراحی اسلیو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کاهش اشتها و گرسنگی (البته این کاهش اشتها تقریبا در 80 درصد بیماران بعد از عمل ایجاد می شود).
  2. سریعترین و کوتاهترین مدت زمان عمل جراحی از بین انواع عمل جراحی چاقی
  3. بروز کمتر مشکلات تغذیه ای نسبت به عمل بای پس
  4. بروز کمتر دامپینگ یا همان حملات درد شکم و اسهال و تهوع به دنبال خوردن غذاهای شیرین و آبکی

مراقبت های بعد از عمل اسلیو

بیمار معمولا فردای روز عمل و پس از اطمینان از اینکه بیمار تحمل مصرف مایعات را دارد از بیمارستان مرخص می شود. جوراب ضد آمبولی که بیمار قبل از عمل آن را پوشیده بود باید حداقل تا 10 روز بعد از عمل جراحی بصورت شبانه روزی ( به غیر از زمان استحمام) پای بیمار باشد. توصیه می شود بیمار در طی روز مرتب راه رفته و از استراحت طولانی و دراز کشیدن به مدت زیاد خودداری کند تا ریسک احتمالی بروز آمبولی کمتر شود. 

توصیه به مصرف مداوم آب و مایعات صاف شده که لیست این مایعات در هنگام ترخیص در اختیار بیمار قرار داده می شود. در هنگام ترخیص برای بیمار آمپول های ضد آمبولی، قرص معده جهت کاهش ترشح اسید معده و شیاف استامینوفن جهت تسکین درد بیمار در منزل تجویز می شود. تجویز مکمل ها به بعد از اولین ویزیت که حدود 10 روز بعد از عمل انجام خواهد شد، موکول می شود.

در صورت وجود کم کاری تیروئید در فرد توصیه می شود که بیمار از فردای روز عمل با همان دوز قبلی داروی خود را مصرف نماید.

داروهای دیابت، فشار خون بالا و چربی خون بالا نیز زیر نظر متخصص مربوطه معمولا به تدریج بعد از عمل جراحی و با کاهش وزن، کم و یا قطع خواهد شد.

در صورت تشدید درد شکم طی روزهای بعد از ترخیص از بیمارستان، تب بالای 38.5 درجه، ضربان قلب بالای 100، تشدید تنگی نفس، حتما با کلینیک تماس گرفته شود.

هزینه های عمل جراحی اسلیو

بیمارانی که BMI یا شاخص توده بدنی بالای 40 دارند (نحوه اندازه گیری BMI در داخل سایت گذاشته شده است) می توانند از بیمه خود جهت انجام جراحی استفاده نمایند.

در مورد بیمه های پایه مانند تامین اجتماعی، بیماران باید توجه داشته باشند که بیمارستان های خصوصی با این بیمه ها قرارداد نداشته  اما در صورت گرفتن تاییدیه بیمه قبل از عمل می توانند قسمتی از هزینه ها را بعد از عمل با ارائه فاکتور بیمارستان و تجهیزات از بیمه خود دریافت نمایند.

افرادیکه بیمه تکمیلی دارند در صورتیکه بیمارستان خصوصی با بیمه این افراد قرارداد داشته باشد، می توانند با اخذ معرفی نامه از بیمه و ارائه دادن آن به بیمارستان در روز عمل، با بیمه بستری شوند و از پرداخت هزینه در بیمارستان معاف شده و فقط ملزم به پرداخت فرانشیز در صورت وجود می باشند.

لازم به ذکر است افرادیکه تمایل دارند در اتاق های خصوصی و یا دو نفره بستری شوند، اختلاف قیمت آن با اتاق عمومی را معمولا بیمه ها پرداخت نمی کنند و پرداخت هزینه این اختلاف قیمت بر عهده بیمار می باشد.

بیمارستان خصوصی مدائن با اکثر بیمه های تکمیلی قرارداد داشته و بیماران با ارائه معرفی نامه ای که توسط پزشک به آنها داده می شود، در صورت داشتن بی ام آی بالای 40 می توانند از پزشک معتمد خود تاییدیه گرفته و با ارائه آن با بیمه در بیمارستان بستری شوند.

نتایج مثبت در سلامتی بعد از عمل جراحی اسلیو معده

تاثیر جراحی اسلیو معده بر دیابت

طی تحقیقی که بر روی 22094 بیماری که از چاقی و دیابت رنج می بردند و تحت عمل اسلیو معده قرار گرفتند، به این نتیجه رسیدند که 77 درصد دیابت نوع دو این افراد بطور کامل بهبود یافته و دیگر نیاز به مصرف داروی دیابت نداشتند.

دیابت

درمان چربی خون بالا به دنبال عمل اسلیو

در مقاله ای که محققان بیماران را تا 6 سال پس از جراحی اسلیو پیگیری کرده اند، مشاهده شده که میزان کلسترول در 79 درصد و میزان تری گلیسیرید در 76 درصد بیماران کاهش داشته است.

کلسترول

کنترل فشار خون بالا پس از جراحی اسلیو معده

در مطالعات انجام شده بر روی بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته اند به این نتیجه رسیده اند که در 58 درصد بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو قرار گرفته اند، نیاز به مصرف قرص فشار خون بطور کامل برطرف شده است.

فشار خون

بهبود وقفه تنفسی در خواب پس از عمل اسلیو معده

تحقیقات نشان داده است که به دنبال عمل اسلیو معده و کاهش وزن بالا در این بیماران میزان وقفه تنفس در خواب تا حدود 71 درصد در بیماران کاهش یافته و مشکلات تنفسی و خر و پف بیماران نیز کاهش یافته است.

وقفه تنفسی

تاثیر اسلیو معده بر کیست تخمدان و پر مویی بانوان

در مطالعه انجام شده در بیماران چاقی که به علت کیست تخمدان و پر مویی تحت درمان بودند و تحت عمل جراحی چاقی (اسلیو معده یا بای پس معده) قرار گرفته اند، در درصد بالایی از بیماران کیست تخمدان برطرف و یا کوچک شده است و در 52 درصد پرمویی بطور کامل و در 39 درصد بطور نسبی بهبود یافته است.

پر مویی بانوان

تاثیر جراحی اسلیو بر طول عمر و امراض

در تحقیقی که بر روی 7925 بیماری که تحت عمل جراحی چاقی (اسلیو معده یا بای پس معده) قرار گرفته اند و به مدت 8 سال بعد از عمل بررسی شده اند میزان کلی مرگ و میر در این افراد در مقایسه با بیمارانی که چاق بودند و عمل نکرده بودند، 40 درصد کاهش یافته بود.

میزان مرگ و میر به علت مشکلات قلبی 56 درصد، مرگ ناشی از سرطان 60 درصد و مرگ و میر ناشی از دیابت کنترل نشده تا 92 درصد کاهش یافته بود.

طول عمر

کاهش ناباروری در بانوان به دنبال جراحی چاقی

ناباروری در افراد چاق بیشتر از جمعیت با وزن نرمال می باشد. تحقیقات نشان داده است که 58 درصد از بیماران چاقی که از ناباروری رنج می بردند و تحت عمل جراحی چاقی (اسلیو معده یا بای پس معده) قرار گرفتند، پس از کاهش وزن توانستند بدون اقدامات کمکی باردار شوند.

نتیجه گیری پایانی

همانگونه که در مقاله اشاره شد منشا بسیاری از بیماریهایی که افراد با آنها درگیر هستند و از آنها رنج می برند، چاقی و اضافه وزن مفرط است و با درمان این بیماری می توان بسیاری از بیماریهایی که از آن ناشی شده است را بطور کامل کنترل و درمان کرد و بسیاری دیگر از بیماریهای دیگر نیز اثرات مخرب کمتری بر بدن خواهند داشت بطوریکه می توان ادعا نمود با درمان چاقی با انواع عمل های جراحی چاقی مانند بای پس معده یا اسلیو معده می توان زندگی سالم تر و شاداب تری را تجربه نمود.