دکتر پدرام طالبیان
جستجو

عمل بای پس معده چیست | به همراه فیلم آموزشی و توضیحات تکمیلی

بای پس معده یکی از روش های  جراحی چاقی است. این روش با اصلاح سیستم گوارش شما کار می کند و به کاهش وزن شما کمک می کند. جراح بای پس معده اندازه معده و همچنین طول روده کوچک شما را کاهش می دهد که با این روش ، کالری کمتری مصرف و جذب خواهید کرد. دکتر پدرام طالبیان بهترین جراح بای پس معده و فوق تخصص جراحی پیشرفته و لاپاراسکوپی در این مقاله در مورد جراحی بای پس معده و انتخاب بهترین جراح بای پس معده بیشتر توضیح می دهد.

جراحی بای پس معده چیست؟

جراحی بای پس معده یک روش جراحی متابولیک و برای کاهش وزن است. این روش به اصطلاح فرانسوی Roux-en-Y نیز شناخته می شود. این روش با تغییر اندازه و مسیر جذب گوارشی شما باالخصوص معده و روده ی باریک باعث کاهش مصرف غذا و جذب مواد غذایی در بدن شما می شود.

جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

مانند سایر عمل های جراحی چاقی، بای پس معده برای افرادی که دارای چاقی شدید بالینی هستند توصیه می شود. تحقیقات زیادی نشان داده است این روش جراحی نیز به تسکین فهرست طولانی از بیماری های مرتبط با چاقی، از جمله دیابت نوع 2، فشار خون بالا، آپنه انسدادی خواب و ریفلاکس مزمن اسید معده (GERD) کمک می کند.

جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در این روش جراحی چاقی معده و روده هر کدام به دو بخش غیر مساوی تقسیم می شوند و قسمت ها جدید جداگانه به هم متصل می شوند.

بای پس معده چگونه باعث لاغری می شود؟

ابتدا با کاهش حجم معده قسمت عملکردی معده شما را به اندازه ی یک کیسه کوچک کاهش می دهد و آن را با منگنه های جراحی از بقیه معده جدا می کند. این مقدار کوچک از معده غذایی را که معده شما می تواند در خود نگه دارد محدود می کند. سپس، کیسه معده جدید که حالا کاهش سایز داده است را به بخش پایینی روده کوچک شما متصل می کند.

با این اتصال وقتی که غذا از سیستم گوارش شما عبور می کند و به معده می رسد اکنون بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شما را دور می زند. به دلیل این دور زدن، سیستم گوارش شما تمام کالری موجود در غذای شما را نمی تواند جذب کند.

جراحی بای پس معده به چه میزان رایج است؟

روش  Roux-en-Y یا همان بای پس معده بیش از 50 سال است که کشف شده است و مطالعات تکمیلی بسیاری را پشت سر گذاشته است. زمانی رایج‌ ترین جراحی کاهش وزن بود، اما در سال‌های اخیر جراحی اسلیو معده پیشی گرفته است. امروزه بای پس معده حدود 18 درصد از کل جراحی های چاقی را تشکیل می دهد.

آیا بای پس معده یک جراحی بزرگ و پیچیده محسوب می شود؟

جواب بله است. در حالی که بای پس معده به عنوان یک روش بی خطر در نظر گرفته می شود همچنین می توان در مقایسه با بسیاری از جراحی های رایج دیگر، بای پس معده را یک عمل بزرگ و پیچیده دانست که مسیر سیستم گوارشی شما را برای همیشه می تواند تغییر دهد.

با جراحی بای پس معده چقدر می توان وزن کم کرد؟

کاهش وزن در یک یا دو سال اول پس از جراحی اغلب قابل توجه است و میانگین کاهش وزن حدود 70 درصد اضافه وزن فرد است. در درازمدت، برخی از افراد مقداری وزن اضافه می‌کنند، اما میانگین کاهش وزن طولانی‌مدت 50 درصد وزن اضافی بدن است.

جراحی بای پس معده چگونه به بهبود و کیفیت زندگی می تواند کمک کند؟

اگر از نظر پزشکی چاقی قابل توجهی دارید، فقط جراحی چاقی می تواند کمک زیادی به بهبود سلامت شما بکند. اما جراحی بای پس معده علاوه بر کاهش وزن منافع دیگری هم به همراه دارد مثلا می تواند تغییرات پایداری در سیستم متابولیک شما ایجاد کند تا به شما در مدیریت قند خون، فشار خون و احساس گرسنگی کمک کند.

شرایط بهبود یافته توسط جراحی بای پس معده عبارتند از:

  • هایپرگلیسمی (افزایش قند خون)
  • هیپرلیپیدمی (افزایش چربی خون)
  • فشار خون
  • بیماری های قلبی و عروقی
  • دیابت
  • بیماری کبد چرب
  • رفلاکس معده به مری
  • آپنه خواب
  • آرتروز
بای پس معده

شرایط لازم برای واجد شرایط بودن برای جراحی بای پس معده چیست؟

الزامات جراحی بای پس معده مشابه سایر روش های چاقی است. شما باید توسط یک فوق تخصص جراحی چاقی و متابولیک واجد شرایط برای جراحی مشاوره شوید. به طور کلی، شما ممکن است کاندیدای جراحی بای پس معده باشید اگر:

 

مبتلا به چاقی کلاس III تشخیص داده شده باشید که این موضوع با اندازه گیری شاخص توده ی بدنی (BMI) مشخص می شود .

چاقی کلاس III به معنای BMI بالای 40 می باشد که نشان دهنده ی چاقی مفرط و بیمار گونه است.

همچنین داشتن BMI حداقل 35 یا بیشتر به همراه حداقل یک بیماری مرتبط با چاقی نیز می تواند شما را کاندید انجام جراحی بای پس معده بکند.

اگر دیابت نوع 2 مرتبط با چاقی داشته باشید می توانید کاندید مناسبی برای انجام این عمل باشید.اگر دیابت کنترل نشده داشته باشید و BMI=30 یا بالاتر داشته باشید، به دلیل اثرات مثبت جراحی بای پس معده بر تنظیم قند خون ممکن است واجد شرایط جراحی بای پس معده برای کمک به مدیریت دیابت نوع 2 خود باشید.

 

 

 

بای پس معده

جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

اکثر جراحی های Roux-en-Y یا همان جراحی بای پس معده امروزه توسط دستگاه های ظریف لاپاراسکوپی انجام می شود که یک تکنیک جراحی کم تهاجمی است. بای پس معده لاپاراسکوپی تقریبا 30 سال پیش معرفی شد و از آن زمان به استاندارد مراقبتی بالایی برای بیماران و برای اکثر افراد تبدیل شده است.

در این روش جراح بای پس معده حدودا ۳ الی ۵ سوراخ کوچک که هر یک حدودا یک سانت طوا دارند در سطح شکم ایجاد می کنند. طول کمتر برش به معنای عوارض کمتر، خونریزی کمتر، درد کمتر و بهبودی سریعتر خواهد بود. جراح بای پس معده  شما با استفاده از ابزارهای بلند و باریک و بسیار ظریف، عمل را از طریق این سوراخ ها انجام می دهد.

در طول جراحی بای پس معده چه اتفاقی می افتد؟

تمام جراحی های لاپاراسکوپی با یک سوراخ اولیه در شکم شما شروع می شود. جراح شما از اولین سوراخ برای باد کردن حفره شکم با گاز دی اکسید کربن استفاده می کند. این کار کمک می کند تا دیواره شکم شما از اندام های جداری و مجاور جدا شود و همه چیز راحت تر دیده شود و امنیت عمل بالاتر برود.

سپس جراح بای پس معده شما یک دوربین فیلمبرداری با نور زیاد و بسیار ظریف به نام لاپاراسکوپ را از طریق سوراخ اولیه ایجاد شده وارد حفره ی شکمی می کند تا اندام های شما را ببیند. سپس جراح شما به کمک لاپاراسکوپ چند سوراخ دیگر در سطح پوست ایجاد می کند تا بتواند بوسیله ی ابزار های بسیار ظریف و تخصصی عملیات جراحی را انجام بدهد.

اولین گام در روش بای پس معده این است که قسمت بالایی معده را از بقیه معده با یک استپلر جراحی جدا کنند. کیسه باقی مانده از معده به اندازه یک تخم مرغ خواهد بود. باقیمانده معده همچنان به روده کوچک شما متصل باقی می ماند.

گام بعدی این است که روده کوچک را چند سانتی متر پایین تر از محل اتصال معده به آن تقسیم و قسمت پایینی را بالا آورده تا به کیسه معده جدید متصل شود. غذای شما اکنون از کیسه معده جدید که حالا اندازه ای بسیار کوچکتر از اندازه ی اولیه دارد  به این بخش از قسمت پایینی روده کوچک شما منتقل می شود.

مرحله آخر این است که شاخه بالایی روده کوچک را دوباره به تنه پایین تر روده وصل کنند. اکنون روده کوچک شما دو شاخه دارد که به تنه اصلی متصل است: یکی از کیسه معده شما به روده ی باریک وصل شده است و مسیر جدید عبور مواد غذایی است و دیگری همان مسیر قدیمیه متصل شده به انتهای معده است که ترشحات لوزالمعده و شیره ی گوارشی و کیسه ی صفرا به این قسمت تخلیه می شود.

بای پس معده

یک جراح بای پس معده چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

جراح بای‌پس معده باید شرایط و ویژگی های زیر را داشته باشد:

1. تخصص و تجربه: جراح بای‌پس معده باید تخصص و تجربه لازم در این زمینه را داشته باشد. آن‌ها باید دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی و  آموزشی خاصی را در زمینه جراحی بای‌پس معده گذرانده باشند و تجربه کافی در انجام این نوع جراحی را داشته باشند.

2. صلاحیت و مجوز: جراح بای‌پس معده باید صلاحیت حرفه‌ای معتبر داشته باشد و توانایی انجام عمل‌های جراحی را دارا باشد. همچنین، باید دارای مجوزهای لازم از سازمان‌های مربوطه مانند IFSO (ٰفدراسیون بین المللی جراحی چاقی و متابولیک)باشد.

3. سابقه جراحی های موفق: بررسی سابقه موفقیت جراح بای پس معده در انجام عمل‌های بای‌پس معده مهم است. شما می‌توانید از جراح درخواست نمونه‌هایی از عمل‌های قبلی که انجام داده است بکنید یا با بیماران قبلی او صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که جراح مهارت و توانایی لازم را دارد.

4. شرکت در انجمن های بین‌المللی: برخی از جراحان بای‌پس معده ارتباطات بین‌المللی دارند و در کنفرانس‌ها و جلسات متخصصان این حوزه شرکت می‌کنند. این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده آگاهی آن‌ها از جدیدترین روش‌ها و پیشرفت‌های پزشکی باشد.

5. ارتباط با بیمار: جراح بای‌پس معده باید بتواند به درستی با بیماران ارتباط برقرار کند و به نیازها و انتظارات آن‌ها گوش فرا دهد. این ارتباط می‌تواند برای موفقیت عمل و بهبود بیماری بسیار مهم باشد.

6. تجهیزات و فناوری: جراح بای‌پس معده باید دسترسی به تجهیزات و فناوری پیشرفته داشته باشد که در جراحی موثر و ایمن بای‌پس معده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین، مهم است که با جراحی که انتخاب می‌کنید، به خوبی ارتباط برقرار کنید و در یک جلسه مشاوره قبل از جراحی، تمام سوالاتتان را بپرسید تا اطمینان حاصل کنید که جراح و روش درمانی مورد نیاز شما را درک کرده و بهترین خدمات را ارائه خواهد داد.

 

 

 

جراحی بای پس معده چقدر طول می کشد؟

خود عمل بین دو تا چهار ساعت طول می کشد. پس از آن، احتمالاً دو روز در بیمارستان خواهید ماند.البته باید در نظر داشته باشید که شما هنوز نمی توانید غذاهای جامد را بخورید.

 

مزایای جراحی بای پس معده چیست؟

۱) کاهش وزن طولانی مدت : بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار می گیرند، پس از این عمل کاهش وزن سریع را تجربه می کنند و ماه ها و سال ها بعد به کاهش وزن ادامه می دهند.

۲) کاهش یا درمان انواع بیماری های مرتبط با چاقی، از جمله دیابت، فشار خون بالا و آپنه خواب.

۳) بهبود کیفیت زندگی و خلق و خو: بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار می گیرند، کاهش افسردگی و اضطراب و همچنین بهبود عزت نفس، عملکرد جنسی و تعاملات اجتماعی را گزارش می دهند.

۵) این روش جراحی یکی از جراحی‌های کاملاً مورد مطالعه و تایید شده در علم پزشکی مدرن است. در مقایسه با سایر روش های کاهش وزن، یکی از بهترین میزان موفقیت در کاهش وزن را در طولانی مدت ثابت کرده است.

 

مطالعات زیادی در مورد جراحی های بای پس معده کاهش وزن ثابت و قابل توجهی را چندین دهه بعد از جراحی نشان داده است. همراه با کاهش وزن، بسیاری از بیماری های مرتبط بهبود می یابند یا حتی برطرف می شوند. بسیاری از افراد مبتلا می توانند داروها را برای کنترل این شرایط قطع کنند.

 

خطرات احتمالی این روش چیست؟

جراحی بای پس معده مانند هر جراحی دیگری خطرات عمومی مشابه بسیاری از جراحی های دیگر را دارد، از جمله:

 

عفونت زخم

خون ریزی

واکنش به بیهوشی

عوارض خاص تر برای جراحی بای پس معده می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

فتق : فتق زمانی رخ می دهد که یکی از اندام های شما از شکاف دیواره عضلانی شما عبور کند.

انسداد روده کوچک : بافت متصل روده باریک می تواند باعث باریک شدن یا انسداد روده کوچک شما شود.

نشت مواد از محل اتصال : بای پس معده روده کوچک شما را در بیش از یک مکان قطع و دوباره متصل می کند. اگر نقطه اتصال نشت کند، می تواند منجر به عفونت در داخل حفره شکم شما شود.

عوارض طولانی مدت جراحی بای پس معده چیست؟

جراحی هایی که سیستم گوارش شما را اصلاح می کنند می توانند عوارض گوارشی خاصی را ایجاد کنند. این موارد شامل موارد زیر می شود:

 

سندرم دامپینگ : این سندرم به مجموعه علائمی گفته می شود که می تواند زمانی رخ دهد که معده شما غذا را خیلی سریع به روده کوچک شما می ریزد. تا 50 درصد از افرادی که جراحی چاقی انجام می دهند ممکن است پس از انجام آن علائم سندرم دامپینگ را داشته باشند. علائم می تواند شامل حالت تهوع، اسهال، گرفتگی شکم و هیپوگلیسمی ( افت قند خون ) باشد. معمولا با گذشت زمان این علامت از بین می رود. تیم پزشکی شما دستورالعمل های غذایی را برای کمک به پیشگیری یا کاهش سندرم دامپینگ در حین بهبودی به شما می دهد.

سوء جذب و سوء تغذیه : جراحی بای پس معده عمدا باعث سوء جذب در روده کوچک شما می شود تا کالری جذب شده را کاهش دهد. همچنین اگر مراقب نباشید می تواند منجر به کمبودهای تغذیه ای شود. جراح شما مکمل های غذایی را برای کمک به جلوگیری از این امر تجویز می کند.

 

رفلاکس صفرا : جراحی که بر دریچه پیلور (سوراخ بین معده و روده کوچک) تأثیر می گذارد، می تواند باعث اختلال در عملکرد این دریچه شود. اگر دریچه پیلور به درستی بسته نشود، یکی از نتایج احتمالی رفلاکس صفرا است. در این حالت مواد صفراوی که کیسه صفرا برای کمک به هضم غذا به روده کوچک شما می فرستد، می تواند به معده شما بازگشت کند. رفلاکس صفرا می تواند پوشش معده شما را تخریب کند و منجر به گاستریت و زخم معده شود.

 

سنگ کیسه صفرا : کاهش وزن سریع حجم زیادی از کلسترول را برای پردازش به کبد شما می فرستد. هنگامی که کبد شما صفرا را به کیسه صفرا می فرستد، کلسترول اضافی را با خود حمل می کند. این کلسترول اضافی می تواند در کیسه صفرا انباشته شود و سنگ های صفراوی کلسترولی را تشکیل دهد. سنگ کیسه صفرا همیشه مشکل ایجاد نمی کند، اما اگر حرکت کند و در مجاری صفراوی شما گیر کند، می تواند خطرناک باشد. پزشک شما ممکن است برای جلوگیری از سنگ کیسه صفرا پس از جراحی، داروی تجویزی مناسب برای درمان به شما بدهد.

 

بازگشت وزن به حالت قبل : اگر از این پس متعهد به تغییر شیوه غذا خوردن خود نباشید، ممکن است دوباره چاق شوید. حتی کیسه کوچکی از معده که جراح شما برای شما ساخته است می تواند به مرور زمان رشد کند و غذای بیشتری در خود جای دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، یکی از گزینه های ممکن، جراحی مجدد بای پس معده است.

 

زمان نقاهت پس از جراحی بای پس معده چقدر است؟

شما احتمالاً یک روز را در بیمارستان صرف نقاهت خواهید کرد، سپس چند هفته قبل از اینکه احساس کنید آماده بازگشت به سر کار هستید، در خانه دوران نقاهت را سپری خواهید کرد. ممکن است لازم باشد تا شش هفته از فعالیت های شدید اجتناب کنید و ممکن است تا دوازده هفته طول بکشد تا یک رژیم غذایی عادی را از سر بگیرید.

 

چه عوارض جانبی ممکن است در طول بهبودی تجربه کنیم؟

بدن شما در این مدت تغییرات بزرگی را تجربه خواهد کرد.

مواردی که ممکن است در دوران نقاهت تجربه کنید:

 

خستگی : بهبودی کار سختی است و رژیم مایعات شما ممکن است در ابتدا انرژی زیادی برای بدن شما فراهم نکند.

تغییرات خلق و خوی : تغییرات وزن می تواند باعث تغییرات هورمونی شود و این امر باعث تغییرات خلقی می شود.

تغییر در شرایط دفع : روده کوچک کوتاه شده شما نمی تواند مانند قبل آب غذای شما را به طور کامل هضم یا جذب کند. این موضوع بر قوام و بوی مدفوع شما تأثیر می گذارد.

 

بعد از جراحی بای پس معده چه نوع رژیمی را باید رعایت کنیم؟

برای چندین ماه پس از جراحی باید دستورالعمل های غذایی ویژه ای را رعایت کنید. البته این موضوع هم برای محافظت از سیستم گوارش شما در حین بهبودی است و هم برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن در حالی که به طور کلی غذای کمتری مصرف می کنید.

احتمالاً در چند هفته اول رژیم غذایی مایعات را شروع خواهید کرد، سپس به تدریج برای چندین هفته بعد به یک رژیم غذایی نرم پیشرفت خواهید کرد. ممکن است دو تا سه ماه برای بازگشت به غذاهای جامد زمان بگذرد. وقتی این کار را انجام دادید، باید به انتخاب غذاهای خود با دقت ادامه دهید.

تیم پزشکی شما دستورالعمل های رژیم غذایی خاص تری را به شما ارائه می دهد، که آنها به طور کلی شامل موارد زیر هستند:

مصرف حداقل ۲ لیتر مایعات در روز : این موضوع می تواند چالش برانگیز باشد، به دلیل کاهش اندازه معده، به خصوص از آنجایی که به شما توصیه می شود هنگام غذا خوردن، نوشیدنی ننوشید. اما هیدراتاسیون بعد از جراحی برای جلوگیری از عوارض ناخوشایند مانند حالت تهوع و یبوست بسیار مهم است.

مصرف حداقل 100 گرم پروتئین در روز : پروتئین مهم ترین درشت مغذی است که برای قوی ماندن پس از جراحی و جلوگیری از از دست دادن حجم عضلات به آن نیاز دارید. تمرکز بر منابع پروتئینی به شما کمک می کند تا مدیریت کاهش وزن بهتری را تجربه کنید.

مصرف روزانه مکمل های ویتامین و مواد معدنی : شما باید تا آخر عمر از مکمل های ریز مغذی استفاده کنید. سیستم گوارشی شما دیگر نمی تواند مانند قبل به تنهایی مقدار کافی از ویتامین ها و مواد مغذی را از غذا جذب کند. 

پرهیز از غذاهای حاوی قند و نشاسته : در حالی که این توصیه کلی خوبی برای حفظ کاهش وزن است، دلیل مهم تری نیز وجود دارد که چرا باید بعد از جراحی از مصرف این غذاها اجتناب کنید. این موضوع به سرعت انتقال غذا از معده به روده کوچک جدید شما مربوط می شود. دوزهای غلیظ کربوهیدرات (قند) که وارد روده کوچک شما می شود می تواند عوارض جانبی ناراحت کننده ای مانند سوء هاضمه و تغییرات سریع قند خون ایجاد کند.

بعد از بای پس معده چه نوع مراقبت های بعدی را باید انجام دهیم؟

در ماه‌ها و سال‌های بعد، معاینات منظمی را با پزشک جراح خود خواهید داشت. ایشان سلامت عمومی و کاهش وزن شما را بررسی می کند، شما را از نظر کمبودهای تغذیه ای آزمایش می کنند و به ارائه مشاوره در مورد رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی که در حال اجرا هستید، ادامه می دهند.

سخن پایانی

جراحی بای پس معده یک تعهد جدی مادام العمر است، اما می تواند تغییرات قابل توجه و مفیدی را در طول زندگی برای شما ایجاد کند. اگر آماده مراقبت بیشتر از سلامت خود هستید، می توانید این روش جراحی لاغری را امتحان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *