دکتر پدرام طالبیان
جستجو

اسلیو معده چیست | همراه با فیلم آموزشی | نکات مهم قبل و بعد

هر آنچه در مورد عمل اسلیو معده باید بدانید

یکی از راه های مقابله با چاقی، جراحی چاقی است. این نوع جراحی شامل برداشتن بخشی یا کاهش اندازه معده شما می شود. جراحی چاقی معمولاً منجر به کاهش وزن سریع می شود.

جراحی اسلیو معده یکی از چندین نوع گزینه جراحی چاقی است.

دکتر پدرام طالبیان بهترین جراح اسلیو معده در مورد این عمل موثر در کاهش وزن توضیحات کاملی را ارائه می دهند.

اسلیو گاسترکتومی که به آن گاسترکتومی آستینی نیز گفته می شود، یک روش شایع و پر طرفدار جراحی برای کاهش وزن است. این روش معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می شود که شامل قرار دادن ابزارهای کوچک و ظریف از طریق چندین برش کوچک در قسمت فوقانی شکم است.

 در طی گاسترکتومی اسلیو، حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد معده برداشته می شود و شکمی لوله ای شکل به اندازه و شکل یک موز باقی می ماند. جراحی اسلیو معده همیشه به عنوان یک روش کم تهاجمی با استفاده از لاپاراسکوپ انجام می شود.

 جراحی اسلیو معده با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود. حدود یک ساعت در اتاق عمل خواهید بود. پس از اتمام جراحی، برای مراقبت های بعد از عمل به اتاق ریکاوری منتقل می شوید. زمانی که از بیهوشی بیدار می شوید، یک ساعت دیگر یا بیشتر در اتاق ریکاوری خواهید بود و تقریبا هیچ دردی یا درد مختصری را احساس خواهید کرد که آن هم با مسکن های معمولی قابل کنترل و تحمل می باشد. برش های کوچک در شکم معمولاً به سرعت بهبود می یابند و دیگر هیچ اثری از آنها باقی نخواهد ماند.

ماهیت کم تهاجمی این جراحی به شما کمک می کند سریعتر از روشی که شکم شما با یک برش بزرگتر باز می شود بهبود پیدا کنید.

محدود کردن اندازه معده مقدار غذایی را که می‌توانید مصرف کنید را محدود می‌کند. علاوه بر این، این روش باعث تغییرات هورمونی می شود که به کاهش وزن کمک می کند. همین تغییرات هورمونی همچنین به بهبود شرایط مرتبط با اضافه وزن، مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی کمک می کند.

آیا عمل اسلیو معده موثر است؟

جراحی اسلیو معده به دو روش به کاهش وزن کمک می کند:

  • معده شما به طرز قابل توجهی کوچکتر می شود، بنابراین احساس سیری می کنید و زودتر دست از غذا خوردن می کشید. این بدان معناست که شما کالری کمتری دریافت می کنید.
  • بخشی از معده شما که هورمون های گرسنگی را تولید می کند برداشته می شود پس بنابراین  دیرتر احساس گرسنگی می کنید.

با این توضیحات می توانیم انتظار داشته باشیم که شما می توانید حداقل 50 درصد از وزن اضافی خود را طی 18 تا 24 ماه پس از عمل اسلیو معده کاهش دهید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که این موضوع تنها زمانی اتفاق می افتد که شما متعهد به رعایت رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه شده توسط جراح خود پس از عمل اسلیو معده باشید.

جراحی اسلیو معده چقدر رایج است؟

اسلیو معده رایج ترین جراحی کاهش وزن است که در ایالات متحده و در سراسر جهان از جمله ایران انجام می شود. بیش از نیمی از جراحی‌های چاقی که هر ساله در سراسر جهان انجام می‌شود، اسلیو گاسترکتومی (عمل اسلیو معده) است. تعداد کل عمل های اسلیو معده که هر ساله انجام می شود حدود 150000 در ایالات متحده و 380000 در سراسر جهان است.

اسلیو گاسترکتومی یا همان عمل اسلیو معده برای کمک به کاهش وزن اضافی و کاهش خطر مشکلات سلامتی مرتبط با وزن اضافی و چاقی  که به صورت بالقوه می توانند تهدید کننده زندگی باشند انجام می شود که می توان تعدادی از آنها را نام برد از جمله:

بیماری های قلبی

فشار خون بالا

کلسترول بالا

آپنه انسدادی خواب

دیابت نوع 2

سکته قلبی و مغزی

سرطان

ناباروری

درد مفاصل و آرتروز

به طور کلی، عمل اسلیو معده می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد اگر :

شاخص توده بدنی شما (BMI) عدد 35 یا بالاتر است : چاقی مفرط

BMI شما 30 تا 35  (چاقی) است و شما یک مشکل سلامتی جدی مرتبط با اضافه وزن مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید دارید.

برای دریافت نتیجه ی مطلوب تر همچنین باید مایل به ایجاد تغییرات دائمی برای داشتن یک سبک زندگی سالم باشید. ممکن است از شما خواسته شود در برنامه‌های پیگیری طولانی‌مدت شرکت کنید که شامل نظارت بر تغذیه، سبک زندگی و شرایط پزشکی شما می‌شود.

خطرات جراحی اسلیو معده بسیار کمتر از خطرات چاقی و بیماری های مرتبط با آن است. همچنین نسبت به سایر عمل های رایج، از جمله برداشتن کیسه صفرا و تعویض مفصل زانو، میزان عوارض کمتری دارد. کل عمل اسلیو معده با تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی (لاپاراسکوپی) انجام می‌شود که به معنای درد کمتر ناشی از برش‌ها و بهبودی سریع‌تر است.

اسلیو معده

قبل از عمل اسلیو معده چه اتفاقی می افتد؟

اگر غربالگری سلامت خود را گذرانده اید و واجد شرایط عمل اسلیو معده هستید،در هفته‌های منتهی به عمل جراحی، ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کنید و مصرف دخانیات را متوقف کنید.

درست قبل از عمل، ممکن است محدودیت هایی در خوردن و آشامیدن و داروهایی که می توانید مصرف کنید داشته باشید.

از شما خواسته می شود تا 12 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید. این برای اطمینان از خالی بودن معده در طول عمل است. باقی ماندن غذا یا مایعات در معده در طول جراحی می تواند عوارض جانبی ناخوشایند یا حتی خطرناکی ایجاد کند.

بعد از انجام عمل اسلیو معده از شما خواسته خواهد شد که به رژیم غذایی توصیه شده توسط جراح و متخصص تغذیه عضو تیم جراحی برای بدست آوردن بهترین نتیجه پایبند باشید.

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

همواره اسلیو گاسترکتومی با جراحی لاپاراسکوپی انجام می شود. این بدان معناست که به جای ایجاد یک برش بزرگ برای باز کردن حفره شکمی برای دسترسی به معده ی شما، جراح شما این عمل را از طریق برش‌های کوچک انجام می‌دهد. این امر بهبودی آسان‌تری را فراهم می کند.

در حین جراحی اسلیو معده چه اتفاقی می افتد؟

تیم جراحی شما به شما بیهوشی عمومی می دهد، بنابراین در طول عمل خواب خواهید بود.

جراح شما یک برش کوچک (حدودا ۱سانتی متر) در شکم شما ایجاد می کند سپس آنها یک دوربین فیلمبرداری کوچک با نور (لاپاراسکوپ) را از طریق این برش ها وارد شکم می کنند . دوربین درون حفره ی شکم شما را روی یک صفحه نمایش نشان می دهد.

از طریق یک تا سه برش اضافی دیگر به همان اندازه ، جراح پورت‌های اضافی را وارد می‌کند و با استفاده از ابزارهای باریک و ظریف ، عمل را تکمیل می‌کند.

جراح ابتدا معده را اندازه می گیرد، سپس با استفاده از چند منگنه جراحی، بخش بزرگی از معده شما را جدا می کنند.

جراح شما باقیمانده معده را برمی دارد، سپس برش های سطح پوست شما را می بندد.

عمل اسلیو معده چقدر طول می کشد؟

در مقایسه با سایر روش های جراحی کاهش وزن، گاسترکتومی اسلیو یک عمل نسبتا کوتاه است و حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. ممکن است جراح شما همچنان بخواهد که یک تا دو روز پس از انجام آن در بیمارستان بمانید. با این کار تیم جراحی و کادر درمان می توانند به مدیریت درد و هرگونه عوارض جانبی موقت جراحی مانند حالت تهوع کمک کنند.

زمان نقاهت پس از جراحی اسلیو معده چقدر است؟

بهبودی نسبتاً سریع است. ما انتظار داریم بیمارانمان فوراً پس از پایان جراحی بیدار شوند. بیشتر آنها روز بعد از جراحی راه می روند. در ابتدا ممکن است در اطراف برش ها مقداری درد وجود داشته باشد اما این درد با داروهای مسکن معمولی درمان می شود و به طور کلی درد در عرض چند روز برطرف می شود.

پیگیری های تیم فوق تخصصی دکتر پدرام طالبیان بعد از انجام عمل اسلیو معده چگونه خواهد بود؟

در هفته‌ها و ماه‌های بعد، معاینات مکرر با پزشک خود خواهید داشت. آنها پیشرفت کاهش وزن شما، شرایط سلامتی مرتبط و هر گونه عوارض جانبی جراحی را زیر نظر خواهند داشت. آنها همچنین می خواهند بدانند که آیا شما به خوبی از خود مراقبت می کنید و از دستورالعمل های سبک زندگی لازم برای حفظ سلامتی و کاهش وزن خود پیروی می کنید یا خیر.در ضمن راه های ارتباطی مختلفی جهت پاسخگویی به هرگونه سوال و نگرانی و مشاوره بعد از عمل در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

جهت رزرو وقت قبلی با دکتر پدرام طالبیان فوق تخصص و بهترین جراح اسلیو معده همین حالا اقدام کنید

 

مصاحبه ی دکتر پدرام طالبیان در مورد چاقی و جراحی های چاقی

سوالات متداولی که به تجربه دیده شده برای بیماران پیش می آید:

آیا اسلیو معده ایمن است؟

روش اسلیو معده ایمن تر از سایر روش های کاهش وزن است. این یک گزینه عالی برای بیماران مبتلا به چاقی است که می خواهند به طور دائم وزن خود را به همراه کمترین عوارض جانبی کاهش دهند.

جراحی اسلیو معده زمانی بسیار ساده است که توسط یک جراح مجرب و ماهر انجام شود.

مزایای عمل اسلیو معده چیست؟

این روش یک مزیت اصلی دارد: کاهش وزن چشمگیر. با این حال، این همه چیز نیست.

بیمارانی که عمل اسلیو معده انجام می دهند می توانند حداقل 50 درصد از وزن اضافی بدن خود را کاهش دهند و همچنین از مزایای مهم دیگری نیز بهره ببرند مانند:

  1. بهبود سلامت قلب و عروق
  2. بهبودی طولانی مدت دیابت نوع 2
  3. تسکین دائمی آپنه انسدادی خواب
  4. تسکین درد مفاصل
  5. انزوای اجتماعی و افسردگی
  6. برخی بیماری های کبدی
  7. افزایش باروری

عمل اسلیو معده چه خطرات و عوارضی دارد؟

جراحی اسلیو معده یک روش نسبتاً ایمن در سراسر دنیا در نظر گرفته می شود. با این حال، مانند تمام جراحی های بزرگ، خطرات و عوارضی نیز وجود دارد.

برخی از عوارض تقریباً پس از هر جراحی به صورت کلی ممکن است رخ دهد. این موارد شامل:

خونریزی : خونریزی از محل زخم جراحی یا داخل بدن شما می تواند در هر عمل جراحی اتفاق بیافتد.

ترومبوز ورید عمقی (DVT) :  جراحی و روند بهبودی می تواند خطر تشکیل لخته خون را در وریدهای شما ، که معمولاً در وریدهای  پا اتفاق می افتد را افزایش دهد.

آمبولی ریه : آمبولی ریه زمانی رخ می دهد که بخشی از لخته خون پاره شود و به سمت ریه های شما حرکت کند.

ضربان قلب نامنظم : جراحی می تواند خطر ضربان قلب نامنظم، به ویژه فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

عفونت ریه :  درد می تواند باعث شود که نفس های سطحی بکشید که این موضوع می تواند منجر به عفونت ریه مانند ذات الریه شود.

جراحی اسلیو معده می تواند عوارض دیگری داشته باشد. برخی از عوارض جانبی احتمالی که مختص این جراحی هستند عبارتند از:

نشت معده :‌ مایعات معده ممکن است از خط بخیه در معده، جایی که دوباره به هم دوخته شده است، نشت کند.

تنگی مجرا : بخشی از آستین معده شما می تواند تنگ شود و باعث ایجاد انسداد در معده شما شود.

کمبود ویتامین ها : بخشی از معده که برداشته می شود تا حدودی مسئول جذب ویتامین های مورد نیاز بدن شما است. مگر اینکه مکمل های ویتامین مصرف کنید.

سوزش سر دل (GERD): تغییر شکل معده می تواند باعث سوزش سر دل شود یا آن را بدتر کند. این موضوع معمولاً با داروهای بدون نسخه و در دسترس قابل درمان است.

سندرم دامپینگ : وضعیتی که می تواند منجر به علائمی مانند حالت تهوع و سرگیجه شود.

مهم است که به یاد داشته باشید که تغییر رژیم غذایی و عادات ورزشی برای کاهش وزن و حفظ آن پس از جراحی اسلیو معده ضروری است. بازگشت وزن ممکن است اتفاق بیافتد اگر:

خوردن بیش از حد را ادامه دهید

یک رژیم غذایی ناسالم  داشته باشید

خیلی کم ورزش کنید

 

با این حال عوارض چاقی و اضافه وزن به مراتب بیشتر از عوارض جراحی های چاقی مانند اسلیو معده بر بدن است

انجام جراحی اسلیو معده توسط دکتر پدرام طالبیان فوق تخصص جراحی چاقی و بهترین جراح اسلیو معده 

عمل اسلیو معده چقدر دردناک است؟

قبل از جراحی به شما بیهوشی داده می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه ناراحتی یا دردی احساس نمی کنید. بعد از جراحی و در روزهای اول ممکن است در برش‌های خود احساس کشش و سوزش خفیفی داشته باشید.

صحبت کردن با جراح خود در مورد سؤالات و پاسخ‌های مربوط به روش اسلیو معده به شما این امکان را می‌دهد که در صورت احساس درد در مورد گزینه‌های داروهای ضد درد سؤال کنید.

 

در صورت وجود درد بعد از عمل اسلیو معده از چه مسکنی می توانم استفاده کنم؟

پس از جراحی اسلیو معده باید با جراح شما در مورد گزینه های احتمالی داروهای مسکن مشورت شود. فقط جراح شما می تواند بر اساس سابقه پزشکی، سلامت و سن شما بهترین دارو را برای شما توصیه کند.

 

عمل اسلیو معده چقدر موفقیت آمیز است؟

میزان موفقیت جراحی اسلیو معده در سراسر جهان بسیار بالا است. این روش جراحی کاهش وزن سالانه توسط میلیون ها نفر با نتایج شگفت انگیز و قابل مشاهده انجام می شود. اگر رژیم غذایی خوب داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید، می توانید در سال اول پس از عمل اسلیو معده، حداقل 50 درصد وزن اضافی خود را از دست بدهید.

 

میانگین کاهش وزن ماهانه بعد از اسلیو معده چقدر است؟

هنگامی که تحت عمل اسلیو معده قرار می گیرید، می توانید انتظار داشته باشید که در 3 ماه اول 13 تا 18 کیلوگرم وزن کم کنید. پس از آن، برای 12 تا 15 ماه آینده باید هر هفته بین نیم تا 1 کیلو گرم وزن کم کنید.

 

سخن پایانی

اسلیو گاسترکتومی یا عمل اسلیو معده می تواند کاهش وزن طولانی مدت را فراهم کند. مقدار وزنی که از دست می دهید به تغییر عادات سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. این امکان وجود دارد که در عرض دو سال حدود 50 درصد یا حتی بیشتر از وزن اضافی خود را از دست بدهید.

 

علاوه بر کاهش وزن، عمل اسلیو معده ممکن است شرایط و بیماری های مرتبط با اضافه وزن را بهبود یا حتی برطرف کند، از جمله:

 

بیماری قلبی

فشار خون بالا

کلسترول بالا

آپنه انسدادی خواب

دیابت نوع 2

آرتروز و درد در مفاصل

سکته های قلبی و مغزی

ناباروری در مردان و زنان

سندرم تخمدان پلی کیستیک

رهایی از برخی عوارض بارداری در بیماران خانم

 

همچنین کاهش وزن به دنبال عمل اسلیو معده می تواند به برخی مشکلات اجتماعی و همچنین افزایش سطح کیفیت زندگی کمک کند از جمله :

بهبود روابط زناشویی

بهبود روابط اجتماعی

افزایش اعتماد به نفس

افزایش فعالیت و تحرک بدنی

 

 

جراحی اسلیو گاسترکتومی همچنین می‌تواند توانایی شما را در انجام فعالیت‌های معمول روزانه بهبود بخشد و به بهبود کیفیت زندگی فردی و اجتماعی شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *