دکتر پدرام طالبیان
خیابان ولیعصر (عج)، بین میرداماد و ظفر، مقابل بیمارستان ناجا، برج پیروز، واحد 206 09129265364 و 22221105-021

پرسش و پاسخ با

دکتر پدرام طـالبــیان


در صورتی که پرسش مورد نظر خود را پیدا نکردید از این طریق سوال خود را مطرح کنید.لطفا موضوع پرسش مورد نظر خود درباره عمل های جراحی چاقی را انتخاب کنید

با عمل جراحی اسلیو چه حجمی از معده خارج می شود؟

با عمل اسلیو با توجه به حجم اولیه معده بین 70 تا 85 درصد معده خارج می شود.

در کسانی که نمی خواهند وزن زیادی از دست دهند امکان دارد حجم کمتری از معده برداشت و عمل مینی اسلیو انجام داد؟

عمل جراحی به نام مینی اسلیو در جهان تعریف نشده است و جراحی اسلیو به صورت استاندارد بر روی یک لوله با شماره مشخص انجام می شود و تغییر این استاندارد باعث ایجاد نتایج ضعیف شده و حتی بیمار ممکن است در آینده نزدیک نیاز به انجام عمل مجدد جهت اصلاح عمل مینی اسلیو قبلی پیدا کند

عمل جراحی چاقی اسلیو بهتر است یا بای پس معده؟

انتهاب نوع عمل جراحی پس از انجام اقدامات قبل از عمل از جمله آندوسکپی و براساس سن، جنس، عادات غذایی قبل از عمل، میزان تحرک و فعالیت بدنی فرد و سابقه مشکلات گوارشی و توقعات بیمار از عمل جراحی تعیین می شود و انتخاب نوع عمل جراحی بدون توجه به موارد فوق اشتباه بود و همه بیماران کاندیدای یک نوع عمل جراحی چاقی نیستند.

در بیمارانی که سابقه ریفلاکس شدید معده (برگشت اسید معده به سمت مری) دارند و نیاز به مصرف داروهای ضد اسید دارند چه عمل جراحی چاقی مناسب است؟

در افرادی که علائم شدید دارند که به خصوص در آندوسکپی هم این ریفلاکس تایید شده است توصیه می شود به جای انجام اسلیو، بای پس کلاسیک معده انجام دهند.

آیا افرادی که به علتی در حال مصرف کورتون می باشند می توانند این عمل را انجام دهند؟

بهتر است که مصرف کورتون قبل از عمل جراحی جهت کاهش عوارض قطع شود ولی در صورتی که امکان قطع دارو وجود نداشته باشد می توان با انجام تمهیدات لازم این عمل را انجام داد.

آیا افرادی که دارای بیماری های اعصاب و روان می باشند می توانند این عمل را انجام دهند؟

در صورتی که بیمار تحت نظر و درمان روانپزشک بوده و علائم بیمار کنترل شده باشد با تایید روانپزشک بیمار، عمل جراحی قابل انجام است.

آیا افرادی که به دلایلی مانند چاقی بسیار شدید، فلج نخاعی و موارد دیگر به طور کامل قادر به راه رفتن نیستند، می توانند عمل جراحی چاقی انجام دهند؟

به علت احتمال بالای بروز عوارض بعد از عمل جراحی مانند آمبولی ریه و مشکلات تنفسی، عمل جراحی گزینه مناسبی برای این بیماران نمی باشد.

آیا افرادی که ریزه خوار بوده و علاقه شدید به مصرف شیرینی، شکلات و تنقلات مانند آجیل دارند، کاندید مناسبی برای اسلیو معده هستند؟

ریزه خواری یکی از عادات غذایی غلط می باشد که می تواند نتایج جراحی را به خصوص در افرادی که اسلیو شده اند را به شدت تحت شعاع قرار دهد و توصیه می شود بعد از جراحی این عادت غذایی را ترک کند.

جراحی لاپاراسکوپی چاقی در چه بازه سنی قابل انجام است؟

بر اساس تحقیقات و مقالات ارائه شده از 8 سلگی تا 70 سالگی (در صورتی که بیمار از نظر قلبی-ریوی تحمل بیهوشی را داشته باشد) قابل انجام است.

چه اقداماتی قبل از عمل جراحی باید انجام داد؟

انجام آزمایشات کامل، آندوسکوپی و سونوگرافی شکم برای تمام بیماران باید انجام شود و در مواردی بر اساس سن، مشکلات همراه بیمار نیاز به بررسی های بیشتر از جمله انجام مشاوره های تکمیلی با سایر تخصص ها می باشد.

آیا داروهایی که قبل از عمل بیمار مصرف می کردند را باید در روز قبل عمل نیز مصرف کنند؟

داروهای فشار خون بالا و کم کاری تیروئید را بیمار باید در صبح روز عمل با مقدار کمی آب مصرف نماید.

آیا لازم است قبل از عمل سیگار و قلیان را ترک کنیم؟

بله، حداقل به مدت دو هفته بیمار مصرف دخانیات را به طور کامل کنار بگذارد که با این کار عوارض عمل جراحی به طور چشمگیری کاهش می یابد.

آیا مصرف مشروبات الکلی قبل از عمل باید قطع شود؟

بهتر است طی دو هفته قبل از عمل، بیمار مصرف مشروبات الکلی را قطع کند.

آیا قبل از عمل جراحی نیاز به انجام آندوسکوپی می باشد؟

بله، تمام بیماران قبل از عمل جراحی باید آندوسکوپی شوند.

در صورت ابتلا به عفونت هلیکوباکتر معده نیاز به درمان دارویی قبل از عمل هست؟

توصیه می شود که بیمار یک دوره دو هفته ای قبل از عمل دارو جهت درمان عفونت معده مصرف نماید.

چه آزمایشاتی قبل از عمل جراحی باید انجام شود؟

یک چک آپ کامل شامل آزمایش خون، الکترولیت ها، آزمایشات کبد و تیروئید، سطج ویتامین ها و اصلاح داخل خون، آزمایش ایدز و هپاتیت، قند خون و چربی خون و آزمایش ادرار باید بررسی شود.

چند ساعت قبل از عمل جراحی بیمار باید ناشتا باشد؟

از ساعت 12 شب قبل از عمل جراحی بیمار نباید چیزی بخورد و یا بنوشد.

چند ساعت قبل از عمل جراحی بیمار باید ناشتا باشد؟

از ساعت 12 شب قبل از عمل جراحی بیمار نباید چیزی بخورد و یا بنوشد.

آیا پوشیدن جوراب های ضد آمبولی اجباری است؟

بله، بیمار جوراب ضد آمبولی در صبح روز عمل قبل از ورود به اتاق عمل پوشیده و بین 5 تا 14 روز بعد از عمل نیز باید به غیر از هنگام عمل بپوشد.

آیا بیمار قبل از انجام اقدامات قبل از عمل باید ناشتا باشد؟

جهت انجام آزمایشات 12 ساعت و انجام آندوسکوپی بیمار 8 ساعت باید ناشتا باشد ولی برای سونوگرافی نیاز به ناشتایی نیست.

چه زمان پس از عمل جراحی می توان به مسافرت رفت؟

توصیه می شود طی حداقل یک هفته پس از عمل جراحی بیمار از شهر خارج نشود.

من دو هفته است که در همان ماه های اول وزنم ثابت شده است، آیا طبیعی است؟

بله، سرعت کاهش وزن طی یک سال ثابت نبوده و ممکن است حتی در همان ماه های اول توقف کاهش وزن را طی چند هفته داشته باشیم.

چه مدت بعد از عمل جراحی به وزن نهایی و ثابت می رسیم؟

اگر به مدت سه ماه وزن بیمار ثابت بماند معمولا بیمار به وزن ثابتی رسیده است ولی می تواند با رعایت بیشتر رژیم و افزایش زمان ورزش روزانه به وزن پایین تری نیز برسد.

مدت زمان بستری جهت انجام جراحی چاقی چقدر است؟

بیمار در صبح روز عمل جراحی بستری می شود، حدود 90 درصد بیماران فردای روز عمل مرخص شده ولی در مواردی ممکن است نیاز به روزهای بیشتری برای بستری پس از عمل نیاز باشد.

چه زمان پس از عمل جراحی بیمار می تواند استحمام کند؟

پانسمان های محل عمل جراحی ضد آب بوده و بیمار فردای روز عمل نیز می تواند به حمام برود.

چه زمان پانسمان روی زخم ها باید باز شود و آیا بعد از آن نیاز به انجام پانسمان مجدد می باشد؟

5 روز پس از عمل جراحی بیمار باید پانسمان خود را زیر دوش باز کرده و پس از آن نیاز به پوشاندن زخم ها با پانسمان نمی باشد (در صورت گیر کردن نخ بخیه به لباس می توان روی آن چسب زد).

آیا بخیه های محل عمل جراحی کشیدنی است؟

بله، از نخ نایلون جهت ترمیم پوست استفاده می شود که کمترین حساسیت پوستی را ایجاد می کند و در اولین ویزیت پس از عمل در مطب بخیه ها کشیده می شود.

آیا نیاز به مصرف آنتی بیوتیک پس از عمل جراحی داریم؟

خیر، طی مدت زمان بستری آنتی بیوتیک به صورت تزریقی دریافت کرده و پس از ترخیص نیاز به مصرف آنتی بیوتیک خوراکی ندارید.

میزان تحرک بیمار پس از عمل جراحی چقدر باید باشد؟

بیمار 2 الی 3 ساعت پس از عمل جراحی باید از تخت پایین آمده و راه برود و طی یک ماه اول حداقل روزی 30 الی 45 دقیقه پیاده روی مداوم داشته باشد و در طول روز نیز تحرک کافی داشته باشد و از خوابیدن و به خصوص نشستن طولانی بر روی صندلی اجتناب کند.

چه زمان پس از عمل جراحی بیمار می تواند به محل کار باز گردد؟

بر اساس شدت میزان فعالیت بدنی فرد و مدت زمان ساعت کاری فرد بین 5 تا 14 روز پس از عمل جراحی می تواند به محل کار خود بازگردد.

بعد از عمل جراحی داروهایی که بیمار قبل از عمل جراحی مصرف می کردند را پس از عمل به چه صورت باید ادامه دهند؟
  1. داروهای مربوط به دیابت: بیمار باید میزان قند خون را در دو نوبت صبح و عصر با گلوکومتر اندازه گرفته و یادداشت نماید و در صورت بالا بودن قند خون داروهای مصرفی را با نصف روز قبل از عمل مصرف کرده و دو هفته پس از عمل جراحی با همراه داشتن چارت میزان قند خون خود طی دو هفته به همکار فوق تخصص غدد خود مراجعه مرده تا میزان مورد نیاز فرد به دارو را تنظیم نماید.
  2. داروهای مرتبط با فشار خون بالا: ممکن است بلافاصله پس از عمل جراحی نیاز به خوردن قرص های فشار خون کاهش یافته و یا برطرف شود. در نتیجه فقط در صورت بالا بودن فشار خون توصیه به مصرف دارو می شود.
  3. داروی کم کاری تیروئید: این دارو از روز بعد از عمل جراحی با همان دوز قبل از عمل جراحی شروع شده و سپس سه ماه بعد از عمل جراحی و انجام آزمایشات تیروئید جدید باید جهت تنظیم و کاهش روز دارو به همکار محترم فوق تخصص غدد مراجعه نماید.

داروهای ضد لخته مانند آسپرین، وارفارین و پلاویکس: این داروها در صورتی که حتما نیاز به مصرف آن ها بعد از عمل جراحی باشد را می توان 24 الی 48 ساعت پس از عمل جراحی مجددا شروع کرد.

آیا بیمار پس از عمل درد دارد؟

با توجه به این که عمل جراحی به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود شدت درد قابل مقایسه با جراحی باز نبوده و با مسکن های معمول موجود در بخش قابل کنترل است.

آیا فرد بعد از عمل جراحی می تواند سیگار یا قلیان استعمال نماید؟

توصیه می شود که بیمار از این فرصت استفاده کرده و مصرف دخانیات را به طور کامل کنار بگذارد ولی در صورت اصرار بیمار، بهتر است حداقل طی هفته های اول بعد از عمل مجددا شروع نشود.

چه زمانی پس از عمل جراحی می توان مجددا مشروبات الکی مصرف کرد؟

به طور کامل توصیه می شود مصرف مشروبات الکلی پس از عمل جراحی به علت داشتن کالری بالا و بروز عوارضی مثل زخم معده و ریفلاکس اسید معده و حتی احتمال مسمومیت قطع شود ولی در صورت اصرار بیمار توصیه می شود که حداقل طی 3 ماه اول مصرف نشده و بعد از آن به صورت خیلی رقیق و در حد ماهی 1 تا 2 بار استفاده شود.

آیا بیمار بعد از عمل جراحی به بخش مراقبت های ویژه (ICU) منتقل می شود؟

فقط در مواردی که بیمار به علت مشکلات قلبی-ریوی که قبل از عمل بررسی شده و یا این که سن بالا و چاقی بسیار شدید داشته باشد و یا این که متخصص بیهوشی بعد از عمل نیاز بداند که بیمار به ICU منتقل شود، بیمار به بخش مراقبت های ویژه خواهد رفت. در غیر این صورت بعد از عمل بیمار به بخش منتقل می شود.

با انجام جراحی چاقی چه میزان از اضافه وزن خود را از دست می دهم؟

طی تقریبا یکسال پس از عمل جراحی فرد بین 60 الی 80 درصد اضافه وزن خود را از دست می دهد. اگر بیمار رژیم را رعایت کرده و ورزش منظم و مناسب داشته باشد، میزان کاهش وزن بیشتری را تجربه خواهد کرد.

آیا عمل جراحی چاقی باعث کاهش طول عمر فرد می شود؟

خیر، تحقیقات نشان داده اند کسانی که دچار چاقی مفرط با BMI بیشتر از 60 هستند در صورت انجام عمل جراحی چاقی 13 تا 18 سال بیشتر از افراد مشابه خود عمر می کنند و کیفی زندگی آن ها نسبت به قبل از عمل بهتر می شود.

آیا عمل جراحی چاقی باعث درمان کامل دیابت نوع دو در فرد می شود؟

تحقیقات نشان داده است که با اعمال جراحی چاقی در حدود 50% بیمار نیاز به مصرف دارو مرتفع می شود و در 30 تا 40 درصد بیماران نیاز به مصرف دارو کاهش می یابد و کنترل قند خون بهتر انجام می شود.

آیا با عمل جراحی لاغری آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) بهبود می یابد؟

در حدود بالای 90% بیماران پس از عمل جراحی دیگر آپنه خواب نخواهند داشت که این بهبودی در همان ماه های اول پس از عمل مشخص می شود.

عوارض جراحی چاقی چیست؟

عمده عوارض جراحی شامل خونریزی و نشت از محل عمل می باشد که تنها در 1 تا 2 درصد موارد دیده می شود و در صورت بروز نیز قابل برطرف شدن می باشد.

آیا بعد از جراحی احتمال ساخته شدن سنگ کیسه صفرا وجود دارد؟

طی دوره ای که بیمار با سرعت وزن کم می کند (6 ماه اول) احتمال ساخته شدن سنگ کیسه صفرا افزایش می یابد که با مصرف قرص اورسوداکس کولیک اسید این احتمال به مقدار چشمگیری کاهش می یابد.

آیا احتمال بروز آمبولی ریه به دنبال عمل جراحی وجود دارد؟

با توجه به کوتاه شدن مدت زمان جراحی با تکنیک های جدید و استفاده از جوراب های ضد آمبولی و تجویز داروهای ضد لخته و پایین آمدن بیمار از تخت در ساعات اولیه بعد از عمل این احتمال به کمتر از یک درصد کاهش یافته است.

آیا بیمار پس از عمل درد دارد؟

با توجه به این که عمل جراحی به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود شدت درد قابل مقایسه با جراحی باز نبوده و با مسکن های معمول موجود در بخش قابل کنترل است.

آیا عمل بای پس معده سرطان زا است؟

خیر، هیچ مقاله و پژوهشی ثابت نکرده است که بای پس معده ریسک سرطان معده و سایر سرطان ها را افزایش می دهد.

چه زمان پس از عمل جراحی چاقی می توان باردار شد؟

توصیه می شود جداقل تا 12 ال 18 ماه بعد از عمل جراحی بیمار باردار نشود.

آیا بعد از عمل جراحی دچار تهوع و استفراغ می شویم؟

ممکن است در معدود مواردی بعد از عمل جراحی اسلیو بیمار درجاتی از تهو و استفراغ را داشته باشد که معمولا موقت و گذرا بوده و بعد از مدت کوتاهی بهبود خواهد یافت.

آیا عمل جراحی چاقی باعث کاهش طول عمر فرد می شود؟

خیر، تحقیقات نشان داده اند کسانی که دچار چاقی مفرط با BMI بیشتر از 60 هستند در صورت انجام عمل جراحی چاقی 13 تا 18 سال بیشتر از افراد مشابه خود عمر می کنند و کیفیت زندگی آن ها نسبت به قبل از عمل بهتر می شود.

آیا بعد از عمل جراحی دچار افتادگی پوست می شویم؟

ممکن است در افرادیکه میزان زیادی کاهش وزن بعد از عمل داشته باشند و خانم هایی که سابقه نوبت زایمان و افتادگی شکم قبل از عمل داشته باشند درجاتی از افتادگی پوست را داشته باشند که با انجام ورزش منظم و استخر این افتادگی پوست کمتر می شود.

آیا بعد از عمل جراحی ریزش مو داریم؟

بیمار ممکن است درجاتی از ریزش مو را طی 6 ماه تا یک سال بعد از عمل جراحی داشته باشد که موقت بوده و موهای ریخته بعد از دوره ریزش مو مجددا رشد می کند.

آیا این عمل جراحی تحت پوشش بیمه است؟

در صورتی که شاخص توده بدنی (BMI) فرد بالای عدد 40 باشد، این عمل تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

در صورتی که بیمه این عمل را پوشش دهد چه میزان از هزینه را تقبل می کند؟

این میزان بر اساس سقف بیمه و فرانشیز بیمه متغیر بوده و می بایست از نمایندگی بیمه مربوطه سوال شود.

آیا از بیمه های پایه مثل بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی می توان جهت انجام عمل جراحی چاقی در بیمارستان های خصوصی استفاده کرد؟

خیر، ولی در صورتی که شاخص توده بدنی (BMI) فرد بالای عدد 40 باشد و توسط پزشک معالج به دفاتر بیمه مربوطه معرفی شده و تاییدیه بیمه را قبل از عمل دریافت کند درصدی از هزینه اخذ شده از بیمار پس از عمل جراحی به صورت تاخیری به بیمار بازگردانده خواهد شد (درباره زمان و میزان پرداخت باید از بیمه مربوطه سوال فرمایید).

آیا بعد از عمل جراحی نیازمند رژیم غذایی هستیم؟

بله، با رعایت دستورات غذایی بعد از عمل میزان کاهش موزن بیشتر بوده و نتایج دراز مدت بهتری خواهد داشت.

چه مدت بعد از عمل جراحی بیمار می تواند نان و برنج مصرف کند؟

معمولا بیمار یک ماه بعد از عمل جراحی می تواند مصرف نان و برنج را شروع کند.

آیا می توان جراحی برداشتن کیسه صفرا و یا فتق شکم را همزمان با جراحی چاقی انجام داد؟

خیر، به علت افزایش مدت زمان عمل جراحی و همراه بودن با عوارض بیشتر عمل جراحی توصیه نمی شود.

آیا عمل جراحی چاقی برگشت پذیر است؟

در مورد اسلیو معده خیر، چون قسمتی از معده از شکم خارج می شود ولی در مورد بای پس (مینی یا کلاسیک) می توان آناتومی دستگاه گوارش را به حالت قبل از عمل جراحی برگرداند.

آیا بعد از جراحی امکان انجام آندوسکپی وجود دارد؟

بله ولی در مواردی که عمل جراحی بای پس انجام می شود قسمتی از معده از مسیر دستگاه گوارش خارج شده و با آندوسکپی قابل رویت نمی باشد.

اگر قبل و یا بعد از عمل جراحی چاقی مشخص شود که بیمار سنگ کیسه صفرا دارد، آیا نیاز به برداشتن کیسه صفرا هست؟

اگر بیمار درد ناشی از سنگ کیسه صفرا داشته باشد، حتما باید کیسه صفرا برداشته شود ولی در مواردی که بیمار بدون علامت باشد، فقط در افرادی که بای پس انجام داده اند توصیه به جراحی کیسه صفرا می شود.

آیا نیاز به تزریق خون حین عمل وجود دارد؟

خیر، در صورتی که بیمار قبل از جراحی کم خونی شدید نداشته باشد و حین عمل خونریزی شدید نداشته باشد، نیاز به تزریق خون ندارد.

مدت زمان عمل جراحی چقدر است؟

بر اساس نوع عمل جراحی مدت زمان جراحی بین 45 تا 90 دقیقه می باشد ولی با توجه به مراحل آماده سازی قبل از عمل و دوره ریکاوری بعد از بیهوشی مدت زمان حضور بیمار در اتاق عمل بین 2 ال 4 ساعت به طول می انجامد.

آیا پوشیدن جوراب های ضد آمبولی اجباری است؟

بله، بیمار جوراب ضد آمبولی در صبح روز عمل قبل از ورود به اتاق عمل پوشیده و بین 5 تا 14 روز بعد از عمل نیز باید به غیر از هنگام عمل بپوشد.`

آیا احتمال بازگشت اضافه وزن پس از عمل جراحی چاقی وجود دارد؟

در صورت عدم رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش نامنظم بیمار ممکن است درصدی از وزنی را که کم کرده دوباره اضافه کند ولی وعمولا به وزن اولیه قبل از عمل نخواهد رسید.

آیا نیاز به ویزیت های مجدد بعد از عمل جراحی و آزمایش وجود دارد؟

بیمار در روز دهم پس از عمل جراحی و در ماه های اول، سوم و ششم و یکسال پس از عمل جراحی باید مجددا ویزیت شده و به صورت دوره ای آزمایش انجام دهد. لازم به ذکر است که معمولا بعد از یکسال ویزیت بیمار به صورت سالی یک بار انجام می شود.

برای جلوگیری از بارداری پس از عمل چه روش هایی توصیه می شود؟

چون جذب داروهای خوراکی ضد بارداری ممکن است بعد از عمل مختل شود بهتر است روش های مکانیکی برای جلوگیری مثل استفاده از کاندوم و دیافراگم استفاده شود.

آیا بعد از عمل جراحی نیاز به مصرف مادام العمر دارو مکمل داریم؟

توصیه می شود بیمار روزانه یک عدد قرص مولتی ویتامین مینرال مصرف نماید و در مورد انجام بای پس ماهانه ویتامین B12 به صورت مکمل مصرف کند. در مواردی ممکن است به صورت دوره ای نیاز به مکمل بیشتر نیز با توجه به نتیجه آزمایشات دوره ای باشد.

چه مدت پس از عمل جراحی بیمار می تواند با همسر خود رابطه داشته باشد؟

معمولا 1 تا 2 هفته پس از عمل جراحی بیمار می تواند رابطه داشته باشد.

چند وقت یک بار پس از عمل جراحی بیمار خود را وزن کند؟

توصیه می شود بیمار ماهی یک بار خود را وزن کند و توزین روزانه توصیه نمی شود.